Koło szachowe

   Koło szachowe działa w Gimnazjum nr 2 od roku szkolnego 2003/2004. Prowadzi je mgr Ryszard Żądło – trener szachowy. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu. Uczestniczą w nich gimnazjaliści oraz wyróżniający się szachiści ze Szkoły Podstawowej nr 2. W poszczególnych latach na zajęcia przychodzili również uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3, Gimnazjum nr 1 oraz ze szkół średnich.

  Dorobek koła jest imponujący. Podopieczni trenera Żądło mogą poszczycić się tytułem drużynowego mistrza Polski w kategorii szkół podstawowych w roku szkolnym 2010/2011 oraz tytułem drużynowego mistrza Polski w kategorii gimnazjów w roku szkolnym 2013/2014. Począwszy od roku szkolnego 2005/2006 szachiści z Gimnazjum nr 2 dziewięć razy zdobyli Puchar Lubelskiego Kuratora Oświaty, dziesięć razy triumfowali również w Wojewódzkiej Gimnazjadzie. Takich osiągnięć nie ma żadne inne gimnazjum w województwie lubelskim.

Uczniowie mogą pochwalić się także wieloma indywidualnymi osiągnięciami w turniejach ogólnopolskich, regionalnych i wojewódzkich. Z rozgrywek wracają z pucharami, medalami, cennymi nagrodami rzeczowymi. Otrzymują stypendia sportowe za wybitne osiągnięcia.

Kilkoro absolwentów gimnazjum uzyskało stopień instruktora szachowego i jako studenci prowadzą zajęcia dla dzieci w miastach, w których studiują.

  Warto wymienić gimnazjalistów, którzy na przestrzeni lat zaliczani byli do najlepszych szachistów nie tylko na Lubelszczyźnie. Do tego grona należą: trzej bracia - Jakub, Marcin i Michał Bartoszkowie, rodzeństwo – Tomasz, Anna i Maciej Żądło, Małgorzata Bębnik, Katarzyna Różaniecka, Marcin Molenda, Maciej Pokarowski, Marcin Prus, Karol Wolczyk, Daniel Pietraś. Spośród obecnych uczniów szkoły dołączyli do nich: Dominika Borek, Iga Wawryszczuk, Kamil Cisek.

  Praca w kole szachowym przyczyniła się do utworzenia sekcji szachowej przy Uczniowskim Klubie Sportowym „Gim Dwójka”, zrzesza ona wszystkich chętnych do rozwijania swoich umiejętności szachowych i brania udziału w rozgrywkach. Sekcja organizuje turnieje szachowe, do najbardziej popularnych należą: Międzynarodowy Turniej Szachowy dla Dzieci i Młodzieży „Puchar Roztocza” oraz turnieje z cyklu „Szachiści grają dla Polonii”. Co roku podczas wakacji trener organizuje obóz szkoleniowy dla adeptów królewskiej gry, a w czasie ferii zimowych rozgrywki dla poszczególnych grup wiekowych.

  Nasze gimnazjum lubi szachistów! Możesz zostać jednym z nich...