Pedagog i psycholog

  W naszym gimnazjum pracuje pedagog mgr Małgorzata Owsicka i psycholog mgr Aleksandra Biszczanik. Obie panie podejmują wśród uczniów działania o charakterze wspierającym, wychowawczym. Starają się pomagać gimnazjalistom w trudnych sytuacjach osobistych, prowadzą rozmowy z młodymi ludźmi i ich rodzicami, pomagają w podejmowaniu decyzji, wspierają w wysiłkach.

Zajmują się:

• psychoedukacją,
  • działaniami profilaktycznymi, interwencyjnymi, mediacyjnymi,
  • diagnozą środowiska szkolnego uczniów,
  • profilaktyką (nikotynową, alkoholową, środków psychoaktywnych),
  • uczeniem tolerancji, asertywności, kreatywności,
  • integracją klas,
  • współpracą z instytucjami (Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Świetlica Środowiskowa „Krokus”, MOPS, GOPS, PCPR, Sąd Rodzinny, Sanepid, RODK Zamość),
  • pomocą materialną, dożywianiem,
  • wolontariatem (Santa Galla, Dziewczynka z Zapałkami, Czajnia, WOŚP, Bank Żywności).

Jak być bezpiecznym na wakacjach?

  Wakacje to czas wolny od szkoły, czas relaksu i odpoczynku. Piękny okres, bo przecież: lato, podróże, wyjazdy, spotkania z rodziną i ze znajomymi, nowe znajomość, wytchnienie. Pamiętaj jednak, aby były bezpieczne. Nie narażaj się niepotrzebnie na ryzyko kąpieli w niedozwolonych miejscach, bądź rozsądny, chodząc po górach, nie ufaj nieznajomym, nie pij alkoholu i nie daj namówić się na narkotyki. Wykorzystaj ten czas na odpoczynek i baw się dobrze, ale pamiętaj – bezpiecznie !!!

11 ZASAD BEZPIECZEŃSTWA MŁODZIEŻY

1. Wyjeżdżając, zawsze pozostaw najbliższym informację, gdzie i z kim będziesz spędzać czas. Zostaw numery telefonów - swoje i przyjaciół.
  2. Nie afiszuj się posiadanymi dobrami - nigdy nie wiesz, kto może Cię obserwować. Nie pokazuj zawartości portfela. Noś przy sobie drobne sumy pieniędzy.
  3. Podróżując pociągiem, zawsze trzymaj się blisko ludzi. Zwykle to odstrasza potencjalnego napastnika. Jeśli autostopem, to zawsze z przyjaciółmi. Wracając nocą, nigdy nie korzystaj z ofert podwiezienia przez obcych.
  4. Gdy ktoś Cię zaczepia, nie wdawaj się w rozmowy. Jeśli trzeba, odpowiadaj pewnie i krótko. Nigdy nie obrażaj napastnika. Kiedy ktoś Cię celowo potrąci, nie odwracaj się i idź dalej, nawet przeproś - nie zaszkodzi.
  5. Na plaży, pływalni, na imprezie czy w wakacyjnym tłumie uważaj na swoją torbę, portfel, telefon. Wartościowych rzeczy nigdy nie pozostawiaj bez opieki, a także nie noś w otwartych kieszeniach. Złodziej prowadzi wnikliwą obserwację, wybierając swoje ofiary.
  6. Pamiętaj, że kąpiemy się tylko w miejscach wyznaczonych i oznakowanych. Nigdy nie skacz do wody w miejscach, których dna nie znasz.
  7. Zawsze i wszędzie pilnuj swoich napojów. Przypadki dodawania różnych specyfików są coraz większym problemem. Nigdy nie przyjmuj napojów od nieznajomych lub mało znanych Ci osób. Jeśli idziesz na parkiet, napoje pozostaw pod opieką osoby zaufanej. Problem dotyczy zarówno dziewczyn jak i chłopców.
  8. Na dyskotekę wybieraj się zawsze w gronie znajomych. Nie wracaj samotnie.
  9. Wakacje to okres wzmożonej działalności dealerów narkotykowych. Pamiętaj, że mitem jest, że „dopalacze" pomagają w dobrej zabawie. Narkotyki zrobią Ci z mózgu kogel-mogel. Naucz się być asertywnym, naucz się odmawiać. Pamiętaj - nie istnieje bezpieczne branie narkotyków.
  10. Wakacje to czas relaksu i zabawy, ale nie każdy pomysł na zabawę jest dobry. Alkohol wzmaga agresję, a jednocześnie nietrzeźwy nastolatek jest łatwiejszą ofiarą przestępstwa. Nadmiar alkoholu to często ryzykowne zbliżenia seksualne i groźba zakażenia chorobami wenerycznymi lub HIV. Alkohol to ryzyko przypadkowych inicjacji i niechcianych ciąż.
  11. Okres wakacji to intensywny werbunek prowadzony przez sekty. Nie przyjmuj zaproszeń od nowych, zwykle bardzo życzliwych znajomych na „bardzo ważne spotkanie”, na którym „wszystkiego się dowiesz”. Nie idź, jeśli wcześniej nie sprawdzisz, kim są ludzie, którzy Cię zapraszają i o co im chodzi.

Zapamiętaj numery alarmowe :

112 - numer alarmowy,

997 - Policja,

998 - Straż Pożarna,

999 - Pogotowie Ratunkowe.